UGRÁS A PROGRAMOKRA

Vissza a fő oldalra

Béri Balog Ádám kuruc brigadéros harcai nyomában Tolna megyében

 

 

 

A Magyar Tartalékosok Szövetsége Fejér Megyei Szervezete 21 fős csoportja a Honvédelmi Minisztérium támogatásával csodálatos hétvégét töltött el Tolna megyében, Béri Balog Ádám kuruc brigadérosnak a Rákóczi Szabadságharc alatt vívott győztes csatájára, és elfogatására emlékezve.

Barátságos, pannon dombok, szőlőskertek között találtuk meg Kölesdet, Tolna megyében. A szép fekvésű település Tolna megye központi részén található, Pakstól és Bonyhádtól 28 km-re, Szekszárdtól 25 km- re, a földrajzi szélesség 46,51 és hosszúság 18,62 metszéspontján.

Tájhatáron fekszik, a Hegyhát és Mezőföld találkozásánál, a Völgység keleti részén, a Sárköz szomszédságában. A Sárvíz és Sió jobb partján levő Kölesdet már 1451- es dátumú oklevél vámos helyként említi. Egyedül csak itt volt rév Szekszárd és Simontornya között elterülő mocsárvilágban még a XIX. sz. elején is.

Többször tartottak itt nádori és megyegyűléseket. A magyar állam összeomlása előtt szomorú csata helyszíne volt a kölesdi Csont - hegy környéke. Corvin János herceg vesztes csatát vívott itt Kinizsi hadai ellen. Ezzel a Hunyadiak csillaga örökre leáldozott.

1708. szeptember 2-án itt, a kölesdi Harc- hegyen vívta meg Béri Balogh Ádám a Rákóczi szabadságharc utolsó győztes csatáját. Béri Balogh Ádám megsemmisítő csapást mért a főleg rácokból álló labanc seregre. Az elszenvedett kuruc vereségek miatt, Rákóczi fejedelem minden külföldi követének megírta a kölesdi győzelem hírét. A kölesdi Orvos-kút története pedig a mai napig őrzi a sebesültek gyógyításában használt gyógyító víz erejét. (A forráshoz vízért elzarándokolt még a II.világháború előtt is a környéken élő szerb lakosság).

Megemlékező kis csoportunkat a falu polgármestere Kocsis György, valamint a falu egyesületének vezetője és a kábeltelevízió vezetője fogadta. A csatára emlékezve elhelyeztük megemlékező koszorúnkat, a 2002-ben emelt Béri Balog Ádám emlékoszlop talapzatánál, elénekeltük a Himnuszt, majd elfogadva a szíves invitálást, megtekintettük a falu kulturális központját, és a borházat.

Béri BALOGH Ádám (Vas megye ? 1665 körül – Buda, 1711. febr. 6.) kuruc brigadéros, főszolgabíró, II. Rákóczy Ferenc hadvezére, rettenthetetlen bátorságáról nevezetes kitűnő portyázó. Birtokaik Vas és Sopron vármegyében voltak. Fiatalon Csobánc várában szolgált, a gyalogság vajdájaként részt vett a törököt kiűző háborúban. 1695-ben Sopron vármegye rábaközi járásának főszolgabírója.

A következő évben Rábakovácsiba költözött, 1698-tól Tolnában élt. 1700-ban a sárvári járás főszolgabírójává választották, 1703-ban már a kemenesaljai járásban töltötte be ugyanezt a pozíciót. 1704-ben csatlakozott Rákóczi Ferenchez, aki kapitánnyá nevezte ki, 1709-ben már brigadéros. Mindvégig a Dunántúlon harcolt. Meghódította Kőszeget, portyázott Bécs alatt. Miután az első dunántúli hadjárat összeomlott, hűséget esküdött a császárnak, de hamarosan visszapártolt a kurucokhoz. 1706-ban részt vett a győrvári (ahol megsebesült) és a kölesdi győztes csatákban. Balatonkenese községnél 1707. február 10-én győzelmet aratott a császári csapatok felett. Ennek emlékét őrzik a polgármesteri hivatal, valamint Honvéd Üdülő falán elhelyezett táblák. Két emléktáblája van Külsővaton is, egyik a Polgármesteri Hivatal, a másik az Idősek Napközi Otthona falán.

 A romhányi csatavesztés után legtovább tartotta magát, jó ideig pusztítva seregével a dunántúli vidékeket. Pálffy János császári tábornok végre 1710. október 28-án Szekszárd határában elfogatta.

Csoportunk elhelyezte megemlékező koszorúját az elfogatás helyén ültetett fa árnyékában lévő emlékművön, Szekszárdon, a mohácsi út mentén.

Halálra ítélték és Pesten, a belvárosi templom előtti téren, 1711. február 6-án lefejezték.

Emlékét sokáig őrizte a «Balog Ádám nótája», mely «Vörös bársony süvegem» kezdettel máig is ismeretes. Az eredeti, 1709-ből való szöveg kezdete így szól:

Török bársony süvegem

Most élem gyöngy életem:

Balog Ádám a nevem,

Ha vitéz vagy, gyer velem!

 A megemlékezést követően nagyszerű időben töltöttük el hétvégénket a Holt-Duna partján, Fadd-Domboriban, ahol minden igényt kielégítő szállást szereztünk. A fürdési lehetőség, valamint a horgászás élménye felnőttnek és gyermekeinknek egyaránt emlékezetes marad, s megőrizzük a táj szépségét, hőseink emlékét.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VISSZA AZ ELEJÉRE!